Kecskemét

A kecskeméti és nagykanizsai piarista iskolai anyakönyvek az interneten

A mai naptól új tartalmakkal bővült levéltárunk e-kutatási szolgáltatása. A kecskeméti gimnázium anyakönyvei ezentúl a kezdetektől egészen az 1948. évi államosításig kutathatók (néhány kisebb hiánnyal, amelyeket hamarosan pótolunk). Teljessé vált az érettségi anyakönyvek sorozata is, az első érettségitől, 1863-tól kezdve egészen 1948-ig. Ugyancsak hozzáféhetővé váltak a nagyakanizsai gimnáziumnak a rendi levéltárban őrzött anyakönyvei, amelyek az 1926–1945. közötti időszakra vonatkoznak.

Levéltárba kerültek a kecskeméti piarista gimnázium iratai

A nyár során, 2020. július 28-án elszállításra kerültek a kecskeméti piarista gimnázium igazgató irodájából az eddig ott őrzött iratok, köztük elsősorban az 1737-től 1948-ig terjedő gimnáziumi anyakönyvek. Az iratátadás első fázisa tavaly novemberben történt, akkor azonban csak a négy legrégebbi anyakönyvi kötetre és néhány egyéb régi kötetre került sor.

Emlékkönyvvel ünnepelte 70 éves fennállását a kecskeméti piarista plébánia

A kecskeméti piarista Szentháromság plébánia 70 éves fennállása alkalmából konferenciával, könyvbemutatóval és szentmisével és vacsorával egybekötött jubileumi ünnepséget tartottak 2018. november 3-án délután a „hírös városban".

Egy megújult Kalazancius kép

Túry Gyula festőművész (1866-1932) 1931-ben készítette Kalazanci Szent Józsefet ábrázoló festményét a szegedi Fogadalmi templom baloldali utolsó mellékoltára számára. Az eredeti festmény ma is ott látható. A művész ehhez a munkájához egy 300 × 150 cm-es szénvázlatot is rajzolt, amely utóbb a kecskeméti rendházba került, nagy valószínűséggel 1950 táján , a iskolák és rendházak államosítása során. 

Fókuszban gróf Koháry István

Kettős könyvbemutatót tartottak gróf Koháry Istvánról, Kecskemét földesuráról, a piarista iskola alapítójáról megjelent két új kötet kapcsán 2015. május 8-án a Katona József Emlékház, a Kecskemét Írott Örökségéért Alapítvány és a kecskeméti Piarista Iskola szervezésében. Az esemény helyszínéül a kecskeméti Katona József Emlékház szolgált.

A Vigilia folyóirat jubileumi piarista különszáma

A piarista rend 300 éves kecskeméti és váci gimnáziumainak tiszteletére a Vigilia folyóirat 2015. évi első számát a rend múltjának szentelte, Koltai András, Szekér Barnabás, Szelestei Nagy László tanulmányaival, piarista öregdiákok vallomásaival, Jelenits Istvánnal készült életrajzi interjúval, Tomek Vince kiadatlan visszaemlékezéseinek részléteivel.

Piarista jubileumi kiállítás nyílt Kecskeméten

2015. január 30-án délután ünnepélyes keretek közt megnyílt a Kecskeméti Katona József Múzeum és a Piarista Rend Magyar Tartománya gyűjteményeiből létrehozott kiállítás, amely a piarista rend 300 éves kecskeméti múltját mutatja be. A Cifrapalotában látható tárlat 2015. március 29-ig várja az érdeklődőket.

Feliratkozás a következőre: Kecskemét