Mennyei gólöröm

A Piarista Múzeum virtuális kiállítása a piaristák és a foci 1896 és 1948 közötti kapcsolatáról 2022. november 17-től a Facebook felületén látható, poszterkiállítás formájában pedig először a budapesti Piarista Gimnázium november 26-án rendezett nyílt napján került kiállításra. A piarista labdarúgásról és a kiállításról beszámolt a Magyar Televízió M5 csatornájának Librettó című műsora, ahol 2022. december 22-én Koltai András levéltáros beszélgetett Galán Angéla és Árvai Zoltán műsorvezetőkkel.

A magyar piaristák és a foci kapcsolata egyidős a hazai labdarúgás történetével. A magyar futball bölcsőjénél számos piarista öregdiák alakja tűnt föl: volt, aki a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Fradi alapításával, volt, aki az első magyar bajnoki és gólkirályi címmel vette ki a részét a foci meghonosításából. A kezdeti érdeklődést és lelkesedést aztán bizonyos piarista berkeken belül a szigorú tiltás követte, a kegyes atyák ugyanis nem igen látták pedagógiai hasznát a labda kergetésének és rugdosásának. Az 1930-as évektől viszont már megállíthatatlan lett a foci térnyerése, volt olyan piarista csapat, amely városi, kerületi, sőt országos bajnoki címet is nyert. Majd a szerzetesnövendékek is elkezdték rúgni a bőrt, a piarista tanárokból pedig fociedzők lettek, ha épp nem felhajtott reverendával kergették a labdát.

Lásd még a Piarista Múzeum kiállítási odalait.