A kecskeméti rendházi krónika e részét Tóth György házfőnök írta. Mathiász János (1838–1921) szőlőnemesítőnek Tokaj-Hegyalján és Kecskeméten is volt szőlészete, utóbbi komoly szerepet játszott a filoxéra miatt fenyegetett fajták megmentésében. Thallóczy Lajos (1857–1916) történész akkor a megszállt Bosznia művelődésügyéért felelős pénzügyminisztériumi osztályvezető volt.
Dr. Thallóczy Lajos külügyminiszteri osztályfőnök úr Őméltósága 1904 szeptemberében meglátogatta Kecskemétet, mely alkalommal 3 napig társházunknak volt kedves és szívesen látott vendége. Meglátogatta a nevezetesebb intézeteket, a városi múzeumot, templomokat, árvaházat, középiskolákat, stb., majd a házfőnök [Tóth György] kíséretében a híres Mathiás-féle szőlőtelepet és, amikor is – mint boszniai cultuszminiszter – meghitta Mathiászt is a Boszniába vezetendő kiránduló társaság tagjai közé.
E látogatás óta Thallóczy úr folyton összeköttetésben van társházunkkal, miden fontosabb útjáról értesít, a kecskeméti társház bora pedig annyira megnyerte tetszését, hogy több ízben rendelt Bécsbe saját termésű borunkból, sőt legújabban gróf Khuen-Héderváry [Károly] őfelsége személye melletti miniszter úr neje [Teleki Margit] részére is kért borunkból.