Szeged

István király, ahogy Sík Sándor látta

A budapesti Nemzeti Színház 2024. március 2-án, 85 év után ismét bemutatja Sík Sándor István király című drámáját. Ennek kapcsán arra keressük a választ: hogyan válhatott ez az ógörög mintákat követő tragédia a piarista költő legnépszerűbb színpadi művévé? És hogyan néztek ki a Sík Sándor által megszólaltatott keresztény és pogány magyarok az 1930-as évek színpadjain?

A Piarista 300 éve Szegeden (könyvbemutató videó)

A Piarista 300 éve Szegeden című kötetünkhoz (szerk. Károlyi Attila, írták Borbás Péter, Koltai András, Károlyi Attila, Szekér Barnabás és mások, Szeged, 2022) egy rövidfilm  készült, amely végigvezet a színes, képes érdekes, izgalmas könyv lapjain. A film megtekinthető a YouTube-on, a kötet pedig kapható a Piarista Ajándékboltban.

Piarista kiállítás nyílt a Szegedi Dóm Látogatóközpontban

A Dugonics András Piarista Gimnázium elindulásának 300. évfordulója tiszteletére 2022. február 17-én kiállítás nyílt Szegeden, Szegedi Dóm Látogatóközpontban, „Hitre, tudásra: A piaristák 300 éve Szegeden” címmel, amely február 18. és május 7. között tekinthető meg. A kiállítás a magyar piaristák tevékenységét és szegedi iskolájuk gazdag történetét mutatja be, pontosan azon a helyen, ahol a piarista rend 1720-ban megkezdte szegedi működését.

Egy megújult Kalazancius kép

Túry Gyula festőművész (1866-1932) 1931-ben készítette Kalazanci Szent Józsefet ábrázoló festményét a szegedi Fogadalmi templom baloldali utolsó mellékoltára számára. Az eredeti festmény ma is ott látható. A művész ehhez a munkájához egy 300 × 150 cm-es szénvázlatot is rajzolt, amely utóbb a kecskeméti rendházba került, nagy valószínűséggel 1950 táján , a iskolák és rendházak államosítása során. 

Feliratkozás a következőre: Szeged